Ön Ödemeli Kart

Yeni nesil online alışveriş seçeneği haline gelen ön ödemeli kart, banka hesabınızı kullanmadan internetten alışveriş imkanı sunmaktadır. Güvenlik açısından tercih edilen bu kart, banka kredi kartı bilgilerinin çalınmasını önlemektedir. Bankada hesabınız olsun veya olmasın bu kartı satın alabilirsiniz.

İnternette Alışverişin Keyfini Yaşayın

Kontörlü telefon kart sistemine benzeyen bu sistem, genel amaçlı kullanılmaktadır. Kart üzerinde yer alan miktarı ödedikten sonra kartı sanal dünyada istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Oyun sitelerinde veya alışveriş sitelerinde güvenli kullanım imkanına sahip olabilirsiniz.

Banka kartına gerek kalmadan internet dünyasında alışveriş yapabilmenin en pratik yolu bu kartlardır. Alışveriş yapılan sitede  kart bölümünün olması gerekir. Kartınızdaki miktarı tek seferde kullanabileceğiniz gibi istediğiniz miktarda kullanma hakkına sahipsiniz. Kalan miktarı ikinci bir sefer kullanamazsınız. Bozdurma işlemiyle kalan bakiyeyi geri alabilirsiniz.

Ön Ödemeli Sistem Güvenli

Banka hesabınıza bağlanmadan ödeme imkanı sunan ön ödemeli kart sistemi, pratik sanal alışveriş imkanı sunmaktadır. Ön ödemeli kart satın alma işlemi için site üyeliği gereklidir. Size verilen hesaba ödeme yaptıktan sonra kart canlı WhatsApp ve SMS olarak gelmektedir.

Dünya genelinde on binlerce sitede güvenli alışveriş imkanı sunan ön ödemeli kart sistemi, bir yıllık kullanım süresine sahiptir. Kart üzerindeki tarihten itibaren bir yıl süre ile kartı kullanabilirsiniz. Bir süre içerisinde kullanılmayan kartlar geçerliliğini yitirmektedir. Süresi geçen kart için her hangi bir hak iddia edemiyorsunuz. Bu nedenle ön ödemeli kart süresinde kullanmalıdır.

Ön ödemeli kartlar döviz cinsinden satışa sunulmaktadır. Ancak bu kartlar için bankaya ödeme yapılırken döviz miktarı TL’ye dönüştürülmektedir. TL olarak ödeme yapıldıktan sonra size verilen bilgilerle kartı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Ödeme işleminde, döviz kuru dikkate alınarak hareket edilmektedir.

İnternette Güvenli Alışveriş

Kart alım işlemlerinde önemli olan konulardan biri alışveriş yapılan sitenin güvenli olmasıdır. Güvenli olmayan siteler ödeme problemi çıkarabilir. Bu nedenle, gerekli resmi belgelere sahip siteler tercih edilmelidir. ön ödemeli kart alım işlemlerinde sertifikalı firmalar tercih edilmelidir. Güvenli olmayan sitelerden alışveriş yapmak, her halükarda problemdir. Bu nedenle sorunlu sitelerden alışveriş yapılmamalıdır.

Ön ödeme özelliğine sahip kartlar limitlidir. Kartta bulunan limit kart üzerinde yazmaktadır. Ayrıca kartta tek seferlik kullanılan on altı rakamlı şifre bulunmaktadır. Bu kod bir kere kullanılmaktadır. İkinci bir kullanım hakkı bulunmamaktadır. Kart alım esnasında size özel verilen bilgiler, alışveriş işlemi esnasında kullanılmaktadır. İkinci veya üçüncü şahıslar için her hangi bir faydası yoktur. Kartın çalınması veya kaybolması da her hangi bir problem meydana getirmemektedir. Bu gibi durumlarda müşteri hizmetlerini aramanız yeterlidir. Yeni kart işlemi kısa sürede gerçekleşmektedir.

Bozdurma İşlemleri

İnternet üzerinden alışveriş yaparken  kartınızda para kalırsa, bu parayı iade alabilirsiniz. Kart üzerindeki şifre bir sefere mahsus olduğu için kalan miktarı kullanmak mümkün değildir. Kalan miktar için bu şifreyi kullanamazsınız. Bu durumda yapmanız gereken işlem bozdurma işlemidir. Bozdurma işleminde geri ödeme banka hesabınıza yapılmaktadır. Ödemeler Türk Lirası şeklinde yapılmaktadır. Geri ödeme imkanına sahip ön ödemeli kartlar, banka kartlarından çok daha avantajlı özelliklere sahiptir.

Ön Ödemeli Kart Almak Çok Kolay

Banka kredi kartı almak için birçok resmi prosedüre ihtiyaç duyulmaktadır. Ön ödemeli kartta ise her hangi bir resmi prosedür uygulanmamaktadır. On sekiz yaşından küçükler de bu kartı alabilir. Ancak on sekiz yaşından küçük olanlarda sorumluluk velilerine aittir. Bu kategoride  kart işlemlerinde sorumluluk kabul edilmemektedir.

Türkiye’de ve Dünyada her geçen gün popüler hale gelen ön ödemeli kartlar, herkese açıktır. Türk vatandaşı olan veya olmayan herkes bu kartı satın alabilir. Astropay , Cashixir , Paykasa , Paykwik